Kolik záclony, dekorační látky koupit na mé okno?

Výpočet spotřeby materiálu na záclony

Změříme si celkovou šířku, kterou chceme záclonou zakrýt (šířka okna, šířka celého prostoru od stěny ke stěně, délka garnyže, …). Poté spotřebu materiálu spočítáme tak, že tuto celkovou šířku vynásobíme řasením, které pro záclony doporučujeme dvojnásobné až trojnásobné.

Příklad

Celková šířka okna, kterou jsem si změřila je 1m (změřila jsem si délku garnyže, na kterou pověsím záclonu). Vzhledem k tomu, že mám ráda záclonu nařasenou průměrně, potřebuji řasení dvojnásobné. To znamená, že si na mé okno musím koupit 2 metry záclony. Pokud bych měla ráda záclonku řasenou více, na celkovou šířku okna, která je 1 metr, potřebuji 3 metry záclony.

kolik_zaclony_na_okno

Výpočet spotřeby materiálu na závěsy

Změříme si celkovou šířku, kterou chceme závěsy zakrýt (šířka okna, šířka celého prostoru od stěny ke stěně, délka garnyže …).

Můžeme vybrat dekorační látku (stínící, zatemňovací), či organzu, voál (ozdobná, pouze mírně stínící).

Je důležité si říct, jestli chcete závěsy funkční (závěsy budete zatahovat) a nebo závěsy pouze ozdobné.

Příklad 1 - závěsy funkční

Celková šířka okna, kterou jsem si změřila je 1m (změřila jsem si délku garnyže, na kterou pověsím závěsy). Závěsy budou dva (chci je funkční, z dekorační látky na zatahování). Aby závěsy nebyly rovné když je zatáhnu, potřebuji půl šíře navíc.Na okně budu tedy mít 2x závěs o šířce 0,75 metrů.

kolik_zaclony_na_okno_funkci_zaves_1

Příklad 2 – závěsy pouze ozdobné

Celková šířka okna, kterou jsem si změřila je 1m (změřila jsem si délku garnyže, na kterou pověsím závěsy). Závěsy budou dva (chci je nezatahovací, pouze ozdobné). Vzhledem k tomu, že závěsy nebudu zatahovat, nepotřebuji půl šíře navíc. To znamená, že každý závěs může mít šířku jen 0,5 metrů nebo 0,7 metrů.

kolik_zaclony_na_okno_ozdobny_zaves1

Pruhované závěsy

U pruhovaných závěsů je situace složitější, protože je důležité, aby pruhy na obou kusech závěsu začínaly stejně. Pokud si tedy budete závěsy chtít ušít, určitě je potřeba objednat materiálu trochu více, podle toho, jak je široký raport na vybraném materiálu.

Raport = stále se opakující vzor na závěsu

raport_na_zavesu_kopie

Pokud máte atypické okno, či si nejste jistí, kolik materiálu na své okno potřebujete, neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám pomůžeme.