Jaký materiál vybrat na závěs?

Na trhu je dnes nepřeberná nabídka materiálů, typů, barev a také kvalit dekoračních textilií. Přinášíme vám pro inspiraci několik tipů, jak je v interiéru upravit, podle čeho si vybrat a na co se při nákupu zaměřit. Závěsy, které si koupíte, budou váš interiér zdobit možná i několik let, proto vybírejte a nakupujte v klidu a pozorně.

V dnešní době existuje spousta materiálů z kterých se vyrábějí dekorační látky na závěsy a dekorační látky v metráži na jiné interiérové dekorace. Velice často jsou to látky s vysokým leskem pro zvýraznění luxusnosti, dále to můžou být vysoce funkční materiály ( nehořlavé, nemačkavé, naprosto neprůhledné, materiály pro odhlučnění … atd.), v široké nabídce najdeme také materiály, které napodobují přírodní materiály jako jsou bavlna, len, vlna.

Nyní si představíme několik druhů dekoračních látek, které jsou oblíbené a trendy, ať už díky funkčnosti nebo velice zajímavému modernímu pojetí.

Zatemňovací závěsy, neboli black out, blackout

zatemnovaci_zaves

Zatemňovací závěsy patří mezi vysoce funkční materiály. Je to dekorační látka, která dokonale zatemní (zvláště vhodná pro prostory, kde od rána do večera svítí nepříjemně slunko, také tuto výhodu využijí lidé, kteří pracují na směny a ve dne potřebují spát), další výhodou blackoutu je, že výborně tlumí hluk a skvěle vypadá.

Jak je možné, že je tento materiál plně zatemňovací a tlumí hluk? Látka je složena ze tří vrstev, jedna strana je vzorovaná (jednobarevná), druhá strana je jednobarevná a uprostřed je vetkaná vrstva černé příze.

V dnešní době se zatemňovací závěsy vyrábí ve velké škále barev a vzorů. Závěsovina black out byla prvotně určena pouze pro hotely, ale postupem času se rozšířila i do běžných domácností.

V dnešní době je black out nejvyhledávanějším materiálem co se týče těžkých závěsů, ať už díky funkčnosti, či díky designovému provedení. Novinkou jsou black outy nehořlavé, které se používají zejména pro hotelové komlexy.

Black out je většinou prodáván v šíři 150 a 280 cm.

Neprůhledné závěsy

nepruhledny_zaves

Do této skupiny patří materiály ze 100% polyesteru, polypropylenu, bavlny, či lnu. Dekorační látka může mít také složení např: 80% bavlny a 20% polyesteru, díky tomuto složení má pak výsledný závěs omak a vlastnosti bavlny, ale je méně mačkavý.

Vzhledem k tomu, že dekorační látky z přírodních materiálů předčily látky levnější, ze syntetických materiálů, vyrábí se napodobeniny přírodnin.Vzorování může být různé, od jednoduchých drobných vzorů až po velké vzory květin, abstraktů, pruhů a kostek.

V poslední době se velice často objevuje venkovský styl, nebo vintage styl. Do tohoto stylu patří dekorační látky se vzorem puntíků, proužků, růží, květů.

Neprůhledné závěsy jsou vhodné jako dekorační, funkční (zatahovací) závěsy, jako bytová dekorace (polštářky, sedáky, ubrusy…) atd. Jsou vhodné jak pro velká okna, tak pro malá.

Závěsy s vysokým leskem

leskly_zaves

Mezi materiály s vysokým leskem patří dekorační satény a tafty. Tyto materiály jsou vyrobeny ze 100% polyesteru, jsou nemačkavé a většinou jednobarevné. Dekorační satény a tafty jsou vhodné zejména do moderních interiérů, kde je zdůrazňována jednoduchost, čistá linie a pouze pár výrazných prvků, které ozvláštní danný interiér. Závěs z dekoračního taftu, či saténu svou jednobarevností, tak nenarušuje interiér a zároveň mu propůjčuje svým leskem luxusnost.

Dekorační tafty a satény jsou vyráběny v šíři 150 a 280 cm.

Poloprůhledné závěsy

polopruhledna_latka

Poloprůhledné závěsy, jsou dekorační závěsy používané pouze jako ozdobné bočnice. Většinou jsou vyráběny ze 100% polyesteru. Tyto dekorační závěsy jsou vzorované do pruhů, či kostek. Na závěsu se pak střídají pruhy neprůhledné a průhledné. Většinou jsou využívané pouze jako dekorační závěsy nebo do světlých prostor i jako záclony.

Poloprůhledné materiály jsou velice efektní a v dnešní době velice využívané a zajímavé. V interiéru pak působí velice vzdušně a nadčasově.

Dekorační poloprůhledné látky jsou vyráběny v šíři 145 a 150 cm.